Detail projektučíslo 18
Hravé chodníky

Navrhovatel/ka: Filip Marek

Hravé chodníky

Zdůvodnění návrhu:

Chodník – věc, která se v posledních letech stává čím dál víc opomíjenou součástí každodenního života. Kreativita se z této věci vytratila už dávno a nahrazení kamenů unifikovanými betonovými dlaždičkami nepomohlo. Proto je na místě tento zdánlivě nedůležitý prvek veřejného prostoru trošku ozvláštnit.

Nakresleme na chodníky skákací panáky, hry pro děti, šifrovačky pro dospívající, vtipy pro smíšky a dekorace pro ostatní. Ozvláštněme zákoutí našeho města hezkými vzory, zpracovanými profesionálními umělci.

Návrh řešení:

Malby budou na chodnících mimo nebezpečná místa, především v odpočinkových zónách a na frekventovaných místech pro chodce (pěší zóny). Malby budou moci být i na cyklostezkách a spojovacích komunikacích, nepřístupných pro soukromou automobilovou dopravu.

Malby pro děti budou typicky v blízkosti dětských školek, hry pro dospívající zase v blízkosti středních, nebo základních škol. Některé malby budou „jen“ zajímavým zkrášlením města, většina však bude obsahovat nějaký hravý element. Například na cyklostezku lze umístit klikatou dráhu pro kola.

V blízkosti hlavního tahu žádné malby nebudou, mohly by ohrozit bezpečnost, na méně frekventovaných silnicích, například mezi domy s minimálním provozem lze nějaký hravý prvek umístit.

Konkrétní místa a styly budou posouzeny a ztvárněny jak profesionálními a amatérskými umělci, tak žáky v tomto oboru se vzdělávající. Malby budou zpracovány kvalitně, ne kvantitativně a bude kladen důraz na výdrž malby.

Přiložené fotografie: