Projekty – ročník 2024
Navrhovatel/ka: Martin Boček
Prostor uprostřed autobusové točny na sídlišti Zborovce je v neutěšeném stavu, byť se jedná o pomyslnou vstupní bránu na celé sídliště. Využití veřejností je nulové z různých příčin – neatraktivní a stín netvořící zeleň, přemíra dláždění, nedostatek mobiliáře (zejména míst k sezení, odpadkových koše a osvětlení).
Přístřešek v komunitním areálu v Dolní Lhotě
Navrhovatel/ka: Občanská aktivita Blansko, Dolní Lhota, předseda Ing. Zdeněk Čuma
Komunitní areál v Dolní Lhotě je v posledních letech stále intenzivněji využíván pro sportovní a společenské vyžití zejména občanů místní části a nachází se zde i zázemí Sboru dobrovolných hasičů Dolní Lhoty, kteří jsou rovněž aktivním garantem řady zde konaných akcí. Kromě toho je areál využíván ke sportování místních občanů v podmínkách, které nabízí současný stav sportovní části areálu, jenž se díky zájmu a financování ze strany města v posledních letech vyvíjí pozitivně. Ke zvýšení kvality zde pořádaných akcí a pro umožnění rozšíření palety nabídky společenského vyžití se místní občanská aktivita rozhodla za jednoznačné podpory občanů Dolní Lhoty podat návrh projektu pro tzv. participativní rozpočet, a to na vybudování přístřešku se stoly a místy k sezení. Realizace tohoto záměru by zvýšila kapacitu areálu a úroveň podmínek ke konání již tradičních, ale i dalších akcí v obci. Namátkou lze uvést Taneční večery, Putování pohádkovým lesem, soutěž ve vaření guláše, turnaj v petanque, utkání v malé kopané, sportování hasičů atd. Tyto akce buď přímo probíhají v areálu nebo jsou s ním organizačně spojené.
Venkovní úpravy areálu Veranda na Obůrce
Navrhovatel/ka: Miroslav Kolář
Naším záměrem je obnova venkovního prostranství areálu Veranda na Obůrce formou veřejně přístupného parku. Lokalita je výchozím místem pro návštěvníky rozhledny Podvrší, leží na cyklotrase Blansko – Petrovice a turistické značené cestě Blansko – Sloup. Pro návštěvníky, pěší i cykloturisty, poskytne park prostor k odpočinku, relaxaci a setkání s přáteli v prostředí zeleně a klidu. Pořádají se zde tradiční kulturní a společenské akce (např. Pytlácká zábava, Dětský den, Ostatky, Oslavy svatého Martina, zakončení prázdnin apod.) a navrhované úpravy pro jejich konání ve velké míře zajistí důstojné podmínky. Návrh revitalizace zahrnuje zemní práce, vytvoření zpevněné plochy, místa pro ohniště, venkovního posezení, výsadbu trávníku a listnatých stromů. Současný stav je takový, že vstupní brána do areálu je trvale uzamčena a areál je veřejnosti přístupný pouze v době konání nějaké akce. Realizace záměru umožní jeho zpřístupnění pro širokou veřejnost.
Pítko a pingpongový stůl na Sportovní ostrov
Navrhovatel/ka: Filip Marek
Motivací je obohatit Sportovní ostrov o zázemí, které mu dnes chybí. Tím je pítko k načepování pitné vody a místo pro hru pingpong.
- Pitná voda by měla být lidem běžně k dispozici, obzvláště však na místě určeném k sportu, kde je pravidelné doplňování tekutin výrazně důležitější než jinde.
- V Blansku není moc prostoru pro neplacenou hru pingpongu a na Sportovním ostrově stůl moc dalšího místa nezabere a hodí se sem.
Dětské hřiště v blízkosti pošty, autobusové a železniční stanice
Navrhovatel/ka: Markéta Fikarová
V prostoru mezi poštou, autobusovou a hlavní železniční stanicí v Blansku chybí bezpečné a dostupné dětské hřiště, které by sloužilo rodinám s dětmi během čekání na spoj. Nejbližší dětská hřiště jsou pro tyto účely poměrně vzdálená – hřiště Písečná cca 1km do kopce, hřiště na Ježkově nábřeží cca 1km po cyklostezce. Hřiště v této lokalitě by nejen zkrátilo čekání, ale sloužilo by i dětem z okolních obytných zón nebo i ze sídliště Písečná, zejména při cestách na nákup nebo během volného času. Za vhodnou lokalitu pro nové hřiště jsme vytipovali městský trávník u křižovatky ulic Antonína Dvořáka a Těchovská. Tato oblast je klidná, chráněná od velkých silničních tahů (Svitavská a Masarykova), ale zároveň dobře dostupná z klíčových dopravních uzlů v Blansku a blízké pošty. Torzo starého pískoviště svědčí i o dřívějším využití prostoru pro děti. Lokalita je částečně obehnána živým plotem, který zajišťuje přirozenou bezpečnostní bariéru k silnicím, a obsahuje několik mladých stromů, které v budoucnu mohou poskytnout stín.
Osvětlení části Ježkova nábřeží solárními lampami s pohybovými čidly
Navrhovatel/ka: Libor Čermák
Lokalita je dlouhodobě považována za neutěšené místo a večer se jí mnozí vyhýbají z důvodu chybějícího osvětlení. Jako vhodný prvek pro toto místo jej uvádí také respondenti v průzkumu nadace Veronica, který se zabýval oživením blanenského nábřeží. Osazením osvětlení se také zvýší míra bezpečnosti nejen pro pěší, ale také pro cyklisty.
Renovace minigolfových drah na minigolfovém hřišti rekreační oblasti Palava
Navrhovatel/ka: Ing. Pavlína Šamánková, Ph.D.
Blanenský minigolf v rekreační oblasti Palava, je, dle mého názoru, vyhledávaným vyžitím v jarních, letních a podzimních měsících. Což potvrzují i recenze na internetu. Většina recenzí však zmiňuje, že dráhy jsou zanedbané, křivé, chybí adekvátní údržba a na nějaké seriózní hraní to rozhodně není. S čímž rozhodně souhlasím. Většina drah je křivá, řada překážek nenavazuje plynule a na dráze tak vznikají různé nerovnosti a skoky. Hra minigolfu se tedy stává spíše dílem náhody než umu hráče. V rámci participativního rozpočtu tedy navrhuji opravu/rekonstrukci minigolfových drah, spočívající ve vyrovnání drah, odstranění jejich nerovností i nerovností přechodů mezi drahou a překážkou. Ráda bych, aby případná rekonstrukce a vložené finanční prostředky byly skutečně zaměřeny na kvalitu drah samotných a jejich překážky. Aby si návštěvníci mohli zahrát minigolf na nějaké úrovni, ne jen náhodně čekat, kam se míček stočí podle křivosti dráhy. Ke zvážení je i typ drah respektive překážek. Sama nejsem žádný profesionální hráč, ale přiblížení blanenského minigolfu co nejblíže profesionálnímu hřišti by určitě ocenil každý návštěvník. Areál jako takový je, pěkný a umístěný v pěkném prostředí. Je tedy škoda, že stav drah je poměrně žalostný.
Revitalizace prostoru u skautských kluboven v ulici Růžová
Navrhovatel/ka: Pavel Matuška
Máme v úmyslu revitalizovat vnější prostory kolem skautských kluboven na ulici Růžová. V současné době jejich stav ne zcela vyhovuje činnosti s dětmi a mládeží. Plánujeme tato místa upravit tak, aby co nejvíce odpovídala potřebám dětských kolektivů. Naším cílem je vytvořit prostor, který nabídne širokou škálu volnočasových aktivit – od sportovních vyžití po příměstské tábory a výchovnou práci s dětmi a mládeží. Dotčené objekty i pozemky patří městu Blansko. V rámci tohoto projektu jsou jednotlivé části plánovaných úprav specifikovány samostatně.
PRO TENTO PROJEKT SE NEHLASUJE Lávka za OC Poříčí
Navrhovatel/ka: Marian Klíč
PRO TENTO PROJEKT SE NEHLASUJE Ďolík – prostor pro aktivní odpočinek a sousedská setkávání
Navrhovatel/ka: Jakub Kostka
• Výchozí stav: Současný prostor na ulici Čapkova, známý místně jako „Ďolík“, je oblíbený především v zimních měsících, kdy se kopec v této lokalitě využívá pro sáňkování. Chodí sem zejména rodiny ze sousedních sídlišť (Písečná, 9. květen, ulice Údolní). Tento prostor je však po zbytek roku téměř nevyužívaný, protože chybí infrastruktura pro volnočasové aktivity. Povrchy nejsou zpevněné, což způsobuje problémy, zejména po dešti. Chybí zde lavičky, herní prvky, odpadkové koše. Místo je celkově zanedbané, ale také nebezpečné vzhledem ke stávajícímu stavu fotbalové branky a oplocení u garáží. Nicméně má tento prostor potenciál stát se příjemným místem pro komunitní setkávání a sportovní aktivity, přičemž je pro místní důležité zachovat kopec pro sáňkování. • Důvody pro předložení projektu: Cílem projektu je revitalizace tohoto prostoru tak, aby poskytoval možnosti pro celoroční využití a podpořil i komunitní život této oblasti. Místní občané si přejí vytvořit parčík, kde si budou moci užít chvíle klidu a pohody ve stínu pod stromy a kde se místní děti zabaví při sportu. Se zapojením sousedů bychom rádi pořádali nejen sousedská setkávání, ale také úklidové brigády. Tento projekt umožní plně využít prostor jak pro rekreaci, tak i pro společenské aktivity.