Detail projektučíslo 1
Odpočinkové místo před knihovnou

Navrhovatel/ka: Lukáš Dlapa

Zprávy o realizaci vítězných projektů

Odpočinkové místo před knihovnou

Zdůvodnění návrhu:

Aktuálně se před budovou knihovny nachází ne moc vzhledné velkoobjemové betonové kostkové květináče. Jsou osazování květinami, které ale v průběhu léta vyžadují pravidelnou závlahu, což přináší nutnost stálé péče. Můj návrh mění daný prostor na místo, kde bude možné si odpočinout, posadit se a případně se i pobavit. Aktuálně se daným místem jen prochází. Přitom prostor před knihovnou a před informační kanceláří může skýtat i možnost se zastavit a posedět. Umístění by bylo na pozemcích patřících městu – konkrétně parcelní číslo 97/4 a 97/5.

Návrh řešení:

Cílem je nabídnout místo k posezení případně i ke hře pro všechny, kteří prochází kolem budovy knihovny. Lavičky můžou využít:

- starší občané při průchodu městem,

- turisté při čekání na kolegy, kteří se informují v informační kanceláři,

- děti, které si dají „sraz“ před knihovnou, aby do ní mohli jít společně,

- maminky s dětmi, které čekají, až si starší potomek půjčí knížky.

Využití laviček je plošné a napříč generacemi. K lavičkám je možné umístit i nějaký interaktivní herní prvek, který by sloužil k pobavení a ukrácení čekání či odpočinku. Nabízí se různé manuální hry či např. na vizualizaci zvolené piškvorky.
Pro realizaci jsem vybral modulární systém laviček a stolků PIXEL od firmy mmcite. Lavičky jsou nabízeny ve více barevných provedeních. Jedná se o ocelovou konstrukci se sedákem tvořeným roštem z dřevěných lamel. Systém lze dle libosti variovat v rámci daného prostoru.

Předpokládané náklady projektu:

Cena je odvislá od zvolené kombinace laviček, sedáků, opěrek, područek, stolků a případně i květináčů. Cena samotné lavičky je cca 10 000 Kč s DPH bez instalace a spojovacích materiálů. Upevnění do země by se realizovalo pomocí chemické kotvy a šroubů.

Předpokládaná cena odpočinkové sestavy by byla cca od 100 000 do 170 000 Kč s DPH (záleží na počtu zvolených prvků a jejich kombinaci).

V případě, že by do prostoru byl umístěn i herní prvek, navýšila by se cena realizace o cca 80 000 Kč (opět dle zvoleného prvku).

 

Přiložené fotografie: